Zasady gry w pokera

Chociaż istnieje bardzo dużo odmian pokera, we wszystkich obowiązują pewne ogólne, stałe zasady. Zazwyczaj przed przystąpieniem do gry należy wpłacić stawkę wejściową, czyli ante. Niekiedy obstawia się w ciemno kolejnych graczy po rozdającym. Tak jest na przykład w Texas Hold’em. Następnie gracze siadają przy stole do pokera i otrzymują karty.

Sama pozycja przy stole ma już duże znacznie strategiczne. Wiąże się z sygnalizowaniem tak zwanej siły ręki uczestnika. Po rozdaniu wszyscy dążą do skompletowania jak najkorzystniejszego układu kart. W tym celu licytują karty zgodnie z ich wartością. W czasie licytacji można posłużyć się kilkoma zagraniami. Postawienie to oczywiście opłata pierwszego zakładu w danej partii gry. Podbicie zaś polega na postawieniu większego zakładu niż inny gracz. Sprawdzenie umożliwia dalszy udział w grze po zakończonej partii, jeśli uczestnik dopłaci do kwoty postawionej przez resztę osób. Przeciwieństwem tego zagrania jest pas, czyli rezygnacja z dalszej gry. Wówczas wszystkie żetony odchodzącego od stołu zostają skonfiskowane. Czekanie polega na zachowaniu prawa do dalszej gry bez wnoszenia opłaty do puli. Odważnym krokiem jest All-in. Gracz decyduje się wtedy dołożyć do puli wszystkie żetony, które aktualnie posiada. Warto przyjrzeć się też nie tyle zagraniu, co pewnej sprytnej taktyce, charakterystycznej dla pokera. Chodzi oczywiście o popularny blef. Jest to celowe wprowadzenie w błąd pozostałych uczestników gry.

Zazwyczaj polega na prowadzeniu licytacji kart w taki sposób, żeby nikt nie domyślił się układu kart blefującego. Można to osiągnąć poprzez bojaźliwe prowadzenie rozgrywki lub odwrotnie, stawiając zakłady i wciąż je podbijając. Cel zawsze pozostaje taki sam, czyli zmuszenie graczy do określonych, sprzyjających nam zachowań. Pod koniec gry wszystkie karty zostają wyłożone i typowany jest zwycięzca. Jest nim osoba, która w ciągu wszystkich partii uzyskała najwyższy układ kart lub która po prostu pozostała jako jedyna w grze po ostatnim rozdaniu.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 7.8/10 (11 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)