Wesele – dobry biznes

Jeśli zrobilibyśmy ankietę na ulicy jakiegokolwiek z polskich miast i zapytalibyśmy z czym kojarzy się słowo „wesele” to zdecydowana większość odpowiedziałby na pewno, że chodzi tutaj o przyjęcia weselne. Jakaś część może skojarzyłaby to z książką Wyspiańskiego, a jeszcze mniejsza z popularnym kilka lat temu filmem wyreżyserowanym przez Wojciech Smarzowskiego. Oczywiście wszystkie trzy skojarzenia tego słowa są prawidłowe, jednak zdecydowanie na czoło wysuwają się tutaj na czoło przyjęcia weselne. Dlaczego? Ponieważ wesela są w naszym kraju organizowane bardzo często, a co za tym idzie ludziom tak się kojarzą. Na to zagadnienie można jednak spojrzeć z zupełnie innej perspektywy, która może okazać się do wielu bardzo kusząca. Chodzi oczywiście o potraktowanie wesela, jako biznesu, i to biznesu, na którym można zarobić bardzo duże pieniądze.
Podstaw takiego typu myślenia należy szukać w mentalności mieszkańców naszego kraju. W Polsce bardzo popularne jest powiedzenie: „zastaw się, a postaw się”. Funkcjonowało ono przez wieki i funkcjonuje do dzisiaj. Wesele od zawsze musiało być czymś wystawnym, o czym wszyscy będą przez długi czas mówili. Można nawet śmiało zaryzykować stwierdzenie, że przyjęcia weselne sytuowały wiele osób w społeczeństwie. Na ich rolę w ówczesnym społeczeństwie patrzono przez pryzmat tego, w jaki sposób organizowali wesele. Przez powiedzenie „w jaki sposób” należy przede wszystkim rozumieć: ile na nie wydali. Taki rodzaj myślenia jest jeszcze obecny w wielu mieszkańcach naszego kraju. To dostrzegło wielu przedsiębiorców, którzy nie bali się zaryzykować i zainwestować w tę branżę. Jak się okazuje był to strzał w dziesiątkę, a każdy kto właściwie wydał swoje pieniądze, może dziś zbierać tego zasłużone owoce.

banquet-453799_640
Przez inwestycje w tę branżę należy przede wszystkim rozumieć budowę odpowiedniej infrastruktury. Sala weselna, czy też dom weselny to dziś jedna z najczęściej powstających budowli w naszym kraju. Kiedyś wesela organizowano na podwórkach, nieco później w remizach, ale dziś się od tego całkowicie odchodzi. Ludzie zrozumieli, że sala weselna jest może nieco droższa, ale zdecydowanie dużo bardziej wygodniejsza. Do tego jest nieporównywalnie bardziej prestiżowa. Przede wszystkim dom weselny to instytucja z klasą, która zapewnia pewien wysoki poziom obsługi gości i przygotowania całego przyjęcia.
Musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że sala weselna charakteryzuje się kompleksowością usług. Tutaj nie ma sytuacji, w której sami organizujemy sobie kucharkę, kelnerki, sami troszczymy się o ciasta, tort itd. Dom weselny tym wszystkim się zajmuje. Zależnie od tego jak duża jest to instytucja wszystkim kieruje właściciel lub ktoś do tego powołany, np. menadżer sali. Takich menadżerów spotyka się przede wszystkim w dużych miastach i na dużych salach. Wówczas mają oni duże pole do popisu, ponieważ mogą do każdej sprawy podejść indywidualnie i swoim klientom zaproponować coś oryginalnego i niepowtarzalnego. Wszystko w ramach powiedzenia: nasz klient nasz pan.

 

źródło: http://wroclaw.restauracja-atmosfera.pl/pl/wesela

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)