Rynek nieruchomości w Polsce

Nietrudno zauważyć, że polski rynek nieruchomości mieszkaniowych w ostatnich latach opanowały w głównej mierze prywatne firmy deweloperskie. W zasadzie blisko 65% ofert sprzedaży lokali obecnych na naszym rynku wystawiane są właśnie przez tego rodzaju przedsiębiorstwa. Obserwując to jak wielkie znaczeni mają deweloperzy w naszym kraju nietrudno o wniosek, że sprzedaż apartamentów czy niewielkich mieszkań w blokach jest biznesem, na którym naprawdę można się dorobić dużych pieniędzy. Wprawdzie w ostatnim czasie nasz rodzimy rynek nieruchomości przeżywał spory kryzys, jednak i tak pozostaje on w miarę bezpieczną oraz dochodową działalnością.

W zasadzie dopiero dziesięć czy dwadzieścia lat temu deweloperka stała się silną gałęzią przemysłu budowlanego. Nie tak znowu dawno, bo jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych, na rynku nieruchomości prym wiodły przede wszystkim lokalne spółdzielnie mieszkaniowe oraz duże przedsiębiorstwa należące do skarbu państwa. W tamtym okresie dopiero pojawiały się, jeszcze dosyć nieśmiało, nowe, niewielkie firmy prywatne zajmujące się budową budynków pod wynajem. Ich początki często były niezwykle trudne. Prowadzenie takiej firmy i radzenie sobie z dość jeszcze wtedy dzikim i nieobliczalnym rynkiem wymagało nierzadko od jej właściciela sporej odwagi oraz samozaparcia.

3597774959_79b1d1f2c1_o

Na szczęście nie brakowało w tamtych trudnych czasach ludzi z pomysłem, którzy mieli zdolność przewidywania różnych trendów i myślenia bardziej perspektywicznego niż inni. Dużo prościej mieli na pewno na starcie ci, którzy mieli już w posiadaniu dość atrakcyjną działkę oraz choćby niewielką ilość odłożonego kapitału. Duża część przedsiębiorców zaczynała tak naprawdę od jednego, skromnego kawałka ziemi działki pod budowę bloku mieszkalnego. Po pewnym czasie niektórym z nich się powiodło i rozwinęli swoją działalność na skalę ogólnokrajową, a czasem i europejską, a innym nie powiodło się tak dobrze i musieli skupić się na innym biznesie. Zbyt dużą naiwnością byłoby pewnie sądzić, że każdy z nich docierał na szczyt jedynie uczciwością i ciężką pracą, ale to już jest inny temat.

8933381081_3f10ee1b8c_z

W Polsce od wielu lat mamy do czynienia z bardzo dużym popytem na tanie mieszkania czy małe kawalerki. Nawet w latach siedemdziesiątych, kiedy w naszym kraju w niesamowitym tempie budowano całe nowe osiedla w dalszym ciągu brakowało mieszkań dla zwykłych ludzi. W dzisiejszych czasach jest za to więcej ofert nowych mieszkań i pewnie większy popyt na luksusowe mieszkania czy apartamenty na sprzedaż, jednak dalej niewielu ludzi może sobie na nie pozwolić.

Z pewnością jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy są bardzo niskie pensje, a także horrendalnie wysokie ceny za metr kwadratowy nieruchomości. W dużych ośrodkach miejskich w Polsce bardzo ciężko jest znaleźć ofertę mieszkania poniżej 4 tysięcy złotych za m2, a w Warszawie ceny mieszkań zaczynają się dopiero od przynajmniej 5300 zł za m2. Bez odpowiednio wysokiego wkładu własnego oraz wzięcia kredytu na kilkanaście lat niezwykle trudno jest pozwolić sobie np. młodym małżeństwom na własne mieszkanie. Na luksusowe mieszkanie w centrum miast oraz apartamenty w Krakowie czy w Warszawie mogą tak naprawdę pozwolić sobie tylko najzamożniejsi Polacy.

więcej na: http://grupa3d.pl/Inwestycje%20w%20sprzeda%C5%BCy,174

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)