PDA ciekawostki

PDA (Personal Digital Assistant), znane także w Polsce pod nazwą palmtopy, to kieszonkowe komputery osobiste. W ostatnich latach zyskują coraz większą popularność na rynku krajowym, gdyż upowszechniła się i staniała technologia produkcji tego typu urządzeń i coraz większa liczba osób może pozwolić sobie na komfort noszenia przy sobie własnego minikomputera. Początkowo PDA były gadżetami kojarzonymi głównie z biznesmenami, dzisiaj jednak znajdują zastosowanie także i w innych branżach i w sektorze prywatnym. Podstawowe funkcje, jakie powinien spełniać palmtop, to posiadanie kalendarza, notatnika, organizera, kalkulatora, książki adresowej.

Dziś większość PDA wyposażona jest w szereg innych, przydatnych i ciekawych dodatków. Są to zazwyczaj odtwarzacz muzyki, kamera i aparat cyfrowy, gry, przeglądarki internetowe, poczta elektroniczna, aplikacje portali społecznościowych, a przede wszystkim wbudowane moduły GSM. Dzięki temu niepotrzebne jest już noszenie osobno telefonu komórkowego oraz komputera. Ponadto, palmtopy są o wiele wygodniejsze w użyciu od klasycznych telefonów, gdyż posiadają ekrany i klawiatury dotykowe. Historia palmtopów sięga wczesnych lata osiemdziesiątych, kiedy do w 1984 r. powstał popiersi Psion Organizer, a pięć lat później kultowe ATARI Portfolio. Przez całe lata dziewięćdziesiąte informatycy ścigali się w tworzeniu coraz nowszych rozwiązań technologicznych, a ostatnia dekada starego stulecia zakończyła się wprowadzeniem na rynek pierwszego palmtopa z kolorowym ekranem – Jornad 420.

Obecnie PDA produkuje szereg firm takich jak Acer, BlackBerry, HTC, Motorola, Nokia, Samsung oraz Sony. Najpopularniejsze systemy operacyjne to Windows Mobile, Palm OS i Pocket PC. Cechą odróżniającą palmtopy od innych tego typu urządzeń jest ich programowalność – oprogramowanie może być zainstalowane w nich nie tylko przez producenta, jak w przypadku telefonów komórkowych, ale i również przez użytkownika. Dzięki temu można dostosować PDA do indywidualnych potrzeb.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 7.4/10 (10 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)