Jakie oprocentowanie lokaty wybrać – stałe czy zmienne?

Oprocentowanie jest czynnikiem, który w decydujący sposób wpływa na opłacalność produktów oszczędnościowych. To dzięki niemu kształtują się nasze zyski, zatem tak ważne jest, by było możliwie jak najwyższe. W ofertach banków zauważyć można depozyty terminowe zarówno ze stałym jak i zmiennym oprocentowaniem. Co to oznacza i jaki może mieć wpływ na jakość lokaty i generowane przez nią zyski?

Oprocentowanie stałe lokat

oprocentowanie lokatStałe oprocentowanie, to przede wszystkim możliwość obliczenia zysku jeszcze przed podpisaniem umowy o lokowanie kapitału. Przez cały czas trwania lokaty wartości oprocentowania są niezmienne, wobec tego na podstawie planowanego depozytu możemy wyliczyć ile wyniosą odsetki i czy oferta nam się opłaci. Stałe oprocentowanie jest charakterystyczne dla produktów krótkoterminowych i raczej nie znajdziemy lokaty długoterminowej z tego typu naliczaniem. Stałe wartości procentowe mają zarówno swoje plusy i minusy, o których należy wiedzieć przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy. Przede wszystkim zaletą tego typu naliczania jest stały i pewny zysk nie obarczony żadnym ryzykiem jakichkolwiek strat. Daje to duży komfort i poczucie bezpieczeństwa zainwestowanych pieniędzy. Nie musimy się także obawiać ewentualnych zachwiań rynku, gdyż nie wpłynie to negatywnie na nasze zyski i na pewno otrzymamy tyle ile gwarantuje nam umowa. Niestety nie możemy w tym przypadku liczyć na dodatkowe zyski, jak w przypadku zmiennego oprocentowania lokaty.

Oprocentowanie zmienne

Bardziej zyskownym, ale i ryzykownym jest oprocentowanie zmienne. Można dzięki niemu zarobić więcej niż gwarantuje to oprocentowanie stałe, ale także narażamy się na straty, jeśli wartości procentowe spadną. Ten typ oprocentowania dostępny jest w przypadku produktów długoterminowych i kierowany głównie dla tych, którzy nie boją się odrobiny ryzyka i oczekują zadowalających zysków. Wartości procentowe zależą tu głównie od czynników takich jak: kurs WIBOR, Rada Polityki Pieniężnej, czy wewnętrznych ustaleń banku względem aktualnych stóp procentowych – można to sprawdzić tutaj. Dynamicznie zmieniające się oprocentowanie lokat może w dłuższym okresie czasu sprawić, że zarobimy więcej, lub sporo stracimy, dlatego przed podpisaniem umowy długoterminowej warto zapoznać się z aktualną sytuacją na rynku. Każdy wzrost gospodarczy może być sygnałem wzrostu oprocentowania i warto będzie sięgnąć po tego typu lokatę, natomiast jakiekolwiek zachwiania, czy zahamowanie gospodarcze z pewnością nie wpłynie pozytywnie na wartości procentowe i inwestycja w lokatę długoterminową stanie się ryzykowna.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)