Historia monet z czasów V wieku

Przegląd kobiet na monetach prowadzi nie tylko do znakomitych istot, pokazuje świetne zabytki sztuki menniczej, ale wiedzie także do ważnych zdarzeń w historii. Nie może w niej zabraknąć Sycylii. Miasta na wyspie założyli wcześnie Grecy, zwabieni jej urodzajną ziemią i dogodnym położeniem w handlu śródziemnomorskim.

Sycylia na drodze z Europy do Afryki, ze Wschodu do Hiszpanii, była cenną zdobyczą dla tych, którzy panować chcieli na morzu. Pierwsze osady greckie w Naxos i w Syrakuzach powstały około 734 r. p.n.e. Grecy nie opanowali całej wyspy, rozszerzali jednak swoje wpływy przez handel i kulturę, która osiągnęła wysoki poziom w VI w. p.n.e. Konkurentem w walce o Sycylię była wtedy Kartagina. Opanowała zachodnią część wyspy i zagrażała miastom greckim. Prawdopodobnie w związku z koniecznością energicznej obrony wczesny ustrój oligarchiczny osad greckich ustąpił miejsca, z początkiem VI w. p.n.e., tyranii; naprzód w Geli, potem w Syrakuzach, w Akragas i w innych miastach. Gelon, tyran Geli, uczynił w 485 r. p.n.e. Syrakuzy swoją stolicą i wkrótce stały się one jednym z największych miast ówczesnego świata naszej kultury.

 

On także zorganizował obronę Syrakuz przeciw Kartaginie; walka zakończyła się zwycięską bitwą pod Himerą w 480 r. p.n.e. Nie znamy dobrze powodów, dla których monety sycylijskie z późnego VI i V w. p.n.e. stanowią niezrównany przykład greckiej doskonałości. Wzór monet Koryntu i Aten, z którymi Syrakuzy miały stosunki handlowe, nie był szczególnie zachwycający. Miasta te, jak wiemy, dbały stereotypowość przedstawień na monetach ze względów obiegowych i doprowadziły do menrtictwa ubogiego w pomysłach, a nawet mniej starannego w wykonaniu. Z tego samego czasu monety sycylijskie zachwycają nas świeżością wyobraźni i mistrzostwem artyzmu. Przeważająca większość monet greckich jest dziełem anonimowych rytowników. W Syrakuzach monety z Aretuzą są podpisane imieniem lub inicjałem artystów, świadomych doskonałości swoich dzieł i pragnących zapewnić sobie nieśmiertelność. Tak się stało, gdyż poza ich podpisami nie wiemy o nich nic. Nie wiemy nawet, czy pochodzili z Sycylii, z ludności miejscowej lub greckiej, czy też z innych greckich państw.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)