GSM ciekawostki

GSM, czyli Global System for Mobile Communications, stanowi najpopularniejszy międzynarodowy standard dla telefonii komórkowej. Jest to system, który umożliwia efektywną transmisję danych, głosu i wiadomości. Telefony, których sieci oparte są na GSM, są wyposażone w takie funkcje jak prowadzenie rozmów głosowych, wysyłanie sms-ów, dostęp do Internetu itd. System GMS jest obecnie liderem na rynku komunikacyjnym. Jego usługi mogą być świadczone w dwóch formach – abonamentowej i przedpłaconej. Innymi słowy, można posiadać telefon w sieci GSM na abonament albo na kartę.

Historia GSM sięga wczesnych lat osiemdziesiątych, kiedy to kraje członkowskiej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej wysunęły postulat, by wprowadzić wspólny i jednolity standard dla telefonów mobilnych. Instytut GSM rozpoczął projekt stworzenia uniwersalnej telefonii działającej w paśmie 900 MHz. Ten został ostatecznie zaakceptowany przez Komisję Europejską w 1984 r., a trzy lata później wydana została dyrektywa, nakazująca wszystkim krajom Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej zarezerwowanie częstotliwości 890–915 i 935–960 MHz dla nowej technologii cyfrowej komunikacji. W 1988 r. opublikowano z kolei pierwszą specyfikację standardów dla systemu GSM. W Polsce GSM pojawiło się dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych, kiedy to Ministerstwo Łączności rozpisało przetarg na budowę dwóch sieci w tym standardzie. Miało to miejsce 18 października 1995 r. Przetarg ten spotkał się ze stosunkowo dużym zainteresowaniem inwestorów, spośród których wyłoniono dwie firmy – Polkomtel oraz Polską Telefonię Cyfrową.

Obie uzyskały prawo do prowadzenia połączeń w częstotliwości 900 MHz. Pierwszą siecią GSM, która pojawiła się w Polsce, była Era GSM, której operatorem została Polska Telefonia Cyfrowa. Weszła na rynek 13 września 1996 r., dwa tygodnie później, 1 października 1996 r., wprowadzono na rynek sieć Polkoltemu Plus GSM. Obecnie w Polsce działają cztery sieci GSM – Era, Plus, Oragne (PTK Centertel) oraz Play (P4).

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 6.5/10 (13 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)