GSM porady

GSM (ang. Global System for Mobile Communications) stanowi najpowszechniej stosowany standard dla sieci komórkowych. Obecnie, ponad dwadzieścia lat po wprowadzeniu systemu, sieci na nim oparte oplatają niemal całą kulę ziemską. Samo GSM natomiast stało się standardem międzynarodowym. Dzięki temu można korzystać z jednego telefonu komórkowego w większości krajów świata przy wybraniu usługi roaming.

Nie dotyczy to Japonii. Na mocy umów między poszczególnymi operatorami sieci abonent nie musi podpisywać umów z każdym z nich z osobna, jeśli przemieszcza się z kraju do kraju. Tego typu technologia niesamowicie usprawnia międzynarodową komunikację, która jest niezbędna w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. Podstawowym założeniem stojącym za standardem GSM jest uniwersalne wykorzystanie konkretnych pasm radiowych. Obecnie istnieje pięć takich pasm, z czego w Europie najpopularniejsze są dwa – o częstotliwościach 900 MHz i 1800 MHz. Amerykańskie sieci działają z kolei na częstotliwościach 850 MHz oraz 1900 MHz. W ostatnich latach zaczęto wprowadzać nowe rozwiązanie technologiczne, jakim jest stosowanie dwóch częstotliwości sieci naraz przez jednego operatora. Polega to na tym, że częstotliwością GSM 900 pokrywa się maksymalny dostępny obszar ze względu na niższe koszty eksploatacji i montażu, natomiast w miejscach wysokiego natężenia ruchu telekomunikacyjnego, np. w centrach miast, pewne przestrzenie zostają dodatkowo pokryte GSM 1800.

Działania te mają na celu usprawnienie połączeń i zniwelowanie problemów związanych z nadmiernym obciążeniem sieci. Kolejnymi cechami sieci GSM jest ich duże bezpieczeństwo i niezawodność. Przede wszystkim, operatorzy zapewniają abonentowi podłączającemu się do sieci autentyczność oraz poufność przekazywanych rozmów i wiadomości. Sam głos w GSM jest kodowany cyfrowo w częstotliwościach 300 – 3400 MHz. Dzięki tym zaletom sieć GSM szybko się rozwinęła i współcześnie stała się niekwestionowanym liderem na globalnym rynku telekomunikacyjnym.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 7.2/10 (20 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)