Zadbaj o kondycję swoich nerek

Nerki to jeden z ważniejszych organów w naszym organizmie. To one decydują o naszym zdrowiu i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych. Niedawno bo 13 marca nerki obchodziły swój światowy dzień.

woda

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważnym i potrzebnym organem są nerki, dopóki nie dopadnie ich poważna choroba. Warto więc dbać o ten narząd nie tylko z okazji święta, ale tak regularnie co dzień.

Praktycznie każdy narząd może ulec uszkodzeniu i nie wpływa to bezpośredniego na zagrożenie życia. Natomiast w momencie gdy zawodzą nerki, człowiek jest skazany na ich sztuczne zastępstwo.

Nerki są nie tylko pomocnikiem serca, ale też wspierają pracę wszystkich organów wewnętrznych. Praktycznie bez ich wsparcia nie można mówić o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wytwarzanie aktywnej formy witaminy D oraz erytropoetyny. Odpowiada ona za wytwarzanie przez szpik czerwonych krwinek.

Choroby nerek przebiegają bezboleśnie

Podstawą funkcją jaką pełni ten podwójny narząd jest oczyszczanie krwi z toksyn oraz produktów przemiany materii. To właśnie dzięki nerkom wszystkie niebezpieczne dla zdrowia związki są wydalane z organizmu wraz z moczem. W ciągu dnia przez ten niepozorny narząd przepływa blisko 1400 litrów krwi. Przefiltrowaniu podlega około 200 litrów.

W raz z wiekiem praca tego narządu osłabia się. Już po 30 roku życia spada wydajność wytwarzania moczu pierwotnego. Okazuje się również, że upływ czasu powoduje, że narząd ten staje się coraz słabiej ukrwiony oraz mniejszy. Ludzie w wieku 75 lat mają nerki o 15-20 procent mniejsze niż 25 latkowie.

Osoby z grupy ryzyka nie powinny unikać profilaktyki

Zazwyczaj o nerki zaczynamy dbać kiedy zaczynają się z nimi problemy. Okazuje się jednak, że jedno z groźniejszych dolegliwości jaką jest Przewlekła Choroba Nerek przebiega praktycznie bezobjawowo. Lekarze szacują, że może ona dotykać nawet 4 milionów osób, jednym z jej objawów jest wzrost kreatyniny we krwi.

Przewlekła Choroba Nerek dotyka zazwyczaj ludzi po 60 roku życia oraz osób z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym krwi. Osoby będące w grupie ryzyka nie powinny więc czekać na jakiekolwiek objawy tylko regularnie przynajmniej raz w roku poddawać się badaniu profilaktycznemu.

Statycznie od 3 do 6 dzieci rodzi z wadami nerek, często ich schorzenia wymagają regularnego dializowania. Natomiast każdy powinien dbać o dobrą kondycję tego narządu, ponieważ kiedy przestanie pracować nie ma szans na normalne codzienne funkcjonowanie.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)