Rating BIK. Jak jest zbudowany?

Przed przyznaniem przez banki jakiegokolwiek kredytu, placówki zobowiązane są do rzetelnego ocenienia ryzyka, z jakim wiąże się pożyczenie Ci danej sumy pieniędzy. Miejscem, które zbiera wszystkie istotne informacje jest Biuro Informacji Kredytowej. Znacznie ułatwia to całą procedurę związaną z przyznaniem pieniędzy. Jak to wszystko działa?

Ocena punktowa, czyli dopracowana formuła matematyczna

Wyższa ocena punktowa działa na Twoją korzyść i gwarantuje przyznanie kolejnego kredytu. Wartości punktowe BIK mają rozpiętość od 192 do 631 punktów, co oznacza, że klient z 550 punktami jest oceniany jako dobry i spokojnie otrzyma kredyt o oczekiwanej wysokości. Dolna granica, która eliminuje klientów z możliwości wzięcia kredytu w jakimkolwiek banku jest 480 punktów.

banki.com.pl

W jaki sposób podwyższyć ocenę BIK?

Najmniejszą wartością składową ostatecznej oceny BIK jest ilość składanych wniosków w różnych bankach. Ryzyko kredytowe jest tym wyższe, im częściej składasz wnioski w wielu placówkach. Warto więc odczekać kilka miesięcy i ponownie spróbować ubiegać się o kredyt. O ocenie zdolności kredytowej decyduje także ilość spłaconych w terminie zapożyczeń bankowych. Powolne i przemyślane budowanie dobrej historii kredytowej opłaci się na przyszłość np. w przypadku konieczności wzięcia kredytu hipotecznego. Najważniejszym kryterium jest terminowość spłacanego zobowiązania, ponieważ jakiekolwiek późnienia są w stanie znacznie zaniżyć Twoją ocenę.

Czy wiesz, że? Ta publikacja powstała przy współpracy z portalem Banki 24.

Co wpływa na zdolność kredytową, a tym samym na ocenę BIK?

Na zdolność kredytową najbardziej wpływa wysokość uzyskiwanego dochodu, a w nim także rodzaj umowy. Bank porównuje także przychody z miesięcznymi wydatkami i obecnymi zadłużeniami oraz zobowiązaniami. W drugiej części analizy zdolności kredytowej pod uwagę bierze się kryteria takie jak: stan cywilny, wiek, status majątkowy, mieszkaniowy, staż pracy i zajmowane stanowisko.

Samodzielna weryfikacja oceny BIK pozwala realnie ocenić możliwości kredytowe, co pozwala na wybranie odpowiedniego banku z najkorzystniejszą ofertą.

Co w przypadku, gdy ocena BIK nie jest korzystna?

Jeżeli pilnie potrzebujesz gotówki, a żaden bank nie chce udzielić Ci kredytu, warto zwrócić uwagę na to, co w swojej ofercie mają pożyczki bez zaświadczeń. Jest to jedna z łatwiejszych i szybszych dróg, by uzyskać pieniądze. Pożyczka bez BIK charakteryzuje się wyeliminowaniem konieczności sprawdzenia oceny w rejestrze, a co za tym idzie umożliwia to przyznanie pożyczki bez straty czasu. Niski stopień formalności, wygoda i duże prawdopodobieństwo pozyskania pieniędzy – to główne zalety pożyczek bez BIK.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 5.5/10 (2 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)