Okresowe badania techniczne

Okresowe badania techniczne pojazdów, powinny być wykonywane regularnie, raz do roku. Warto jednak pamiętać, że w przypadku zakupu nowych samochodów, pierwszą obowiązkową kontrolę należy przeprowadzić dopiero przed upływem trzech lat. Okresowe wykonywanie badań technicznych, muszą przeprowadzać wszyscy właściciele pojazdów osobowych, ciężarowych, motocykli, oraz ciągników rolniczych. Na ogół kontrola ta może być przeprowadzona w podstawowej, bądź też okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku pojazdów powyżej trzech ton, konieczne jest przeprowadzenie kontroli w stacji okręgowej. Oprócz okresowych badań pojazdów, niejednokrotnie może zaistnieć konieczność wykonania badania dodatkowego. Może nas skierować na nie odpowiedni organ, w przypadku stwierdzenia, iż nasz samochód zagraża bezpieczeństwu na drodze. Rutynową kontrolę powinien przeprowadzać mechanik samochodowy, który dodatkowo został przeszkolony w zakresie diagnostyki pojazdów.

Z wielu badań wynika, że już co piąty warsztat samochodowy, oferuje kierowcom wykonywanie podstawowych badań technicznych pojazdów o masie nie przekraczającej trzech ton. Pamiętajmy jednak, że kontrole te warto również wykonywać niezależnie od zbliżającego się terminu obowiązkowego badania. Ich koszty są na tyle niskie, że każdy kierowca powinien wykonywać kontrolę pojazdu w stacji diagnostycznej znacznie częściej, aniżeli raz do roku. Podczas rutynowej kontroli, zazwyczaj sprawdzane są luzy w układzie kierowniczym, oraz amortyzatory.

Sprawdzeniu podlega również oświetlenie naszego pojazdu, oraz prawidłowe działanie kierunkowskazów. Diagnosta sprawdzi również prawidłową emisję naszych spalin samochodowych. Rutynowe sprawdzanie stanu technicznego naszego pojazdu, nie tylko samochodu, pozwala na zapobieganie wielu zagrożeniom, które mogą powstawać na drogach w wyniku wadliwego działania naszego pojazdu. Zwracajmy zatem szczególną uwagę na terminy zbliżających się badań okresowych naszych samochodów. W przypadku, gdy diagnosta będzie miał zastrzeżenia, co do prawidłowości działania pojazdu, może on zatrzymać nasz dowód rejestracyjny. Takich sytuacji jednak możemy unikać poprzez regularne sprawdzanie swoich aut, nawet w tradycyjnych warsztatach samochodowych.

Wielu mechaników, oferuje już nie tylko naprawę powstałych awarii i usterek, ale również przeprowadzanie rutynowych kontroli działania pojazdu. Korzystajmy zatem z tych możliwości i wykonujmy okresowe badania kontrolne częściej, niż tylko raz w roku. Eksperci zachęcają nas, aby nie był to dla nas tylko i wyłącznie obowiązek, ale przede wszystkim czynność wynikająca z troski o bezpieczeństwo nasze, naszej rodziny, jak również innych uczestników ruchu drogowego. Wiele wypadków i kolizji samochodowych bowiem, jest spowodowanych właśnie przez wadliwe działanie samochodu i brak wykonywania regularnych kontroli stanu technicznego auta na stacjach diagnostycznych. Pamiętajmy zatem, że tylko sprawny pojazd może nam zagwarantować bezpieczeństwo na drodze.

Źródło:  http://twojmechanik.com/przeglady-okresowe/

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)