Od czego zależą ceny paliwa w Polsce?

Przemysł, motoryzacja, a także wiele innych gałęzi gospodarki opiera się na wykorzystaniu benzyny. Benzyna jest wykorzystywana do napędzania maszyn, co powoduje wzrost kosztów produkcji. Właśnie dlatego, wielu przedsiębiorców z niepokojem spogląda na najnowsze doniesienia o przyszłych prognozach cen benzyny, albowiem ma to niebanalne przełożenie na wysokość kosztów produkcji. Poza przedsiębiorcami, problem wysokich cen benzyny dotyczy także każdego kierowcy, który nie zdecydował się na zamontowanie w swoim samochodzie instalacji LPG.

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie czynniki mają wpływ na przeszłe ceny benzyny. Dlatego też, dzisiaj przybliżymy temat powstawania benzyny oraz czynniki, które mają kluczowe znaczenie dla cen benzyny w Polsce.

petrol-162948_640

Jak wiemy, głównym składnikiem służącym do produkcji benzyny jest ropa naftowa. Rynkowa cena ropy jest zależna od wielu czynników, jednak najważniejszym z nich jest bieżące zapotrzebowanie państw (popyt). Niedawny kryzys gospodarczy spowodował znaczne spowolnienie rozwoju gospodarek, przez co zapotrzebowanie na ropę zmalało. Jednakże, kryzys zaczyna przemijać, zatem można się spodziewać ponownego zwiększenia zapotrzebowania na ropę naftową, a co za tym idzie, kolejnej podwyżki cen tego surowca.

Zatrzymując się jeszcze na temacie ropy naftowej, nie bez znaczenia są ciągłe poszukiwania nowych złóż ropy naftowej. Niestety, światowe zasoby ropy naftowej są ograniczone, co znacznie podwyższa wartość ,,czarnego złota”. Na pocieszenie dodamy, że każde nowo-odkryte złoże ropy naftowej powoduje zwiększenie ilości surowca na rynku, co skutkuje znaczną obniżką cen.

Warto pamiętać o tym, że cena ropy na rynku światowym to czynnik ogólny, jednak dla naszego kraju równie ważny jest aktualny kurs złotówki. Taka zależność może wydawać się niezrozumiała, jednak musimy pamiętać, że polscy przedsiębiorcy obliczają ceny hurtowe paliw http://hspcompany.pl/hurtowe-ceny-paliw.html# na podstawie wartości amerykańskiego dolara, co ma bezpośredni wpływ na detaliczne ceny benzyny w naszym kraju. Z tego względu, im mniejszy kurs dolara tym mniejszy koszt kupna benzyny przez naszych producentów, a w rezultacie – niższe ceny sprzedaży detalicznej benzyny.

Poza wartościami rynkowymi, każde państwo ma prawo indywidualnie ustalać cenę benzyny, poprzez wprowadzanie dodatkowych podatków, czy też zwiększenie akcyzy. O ile podatki są kwestią w dużej mierze zależną od polityki danego państwa, o tyle główne wytyczne dotyczące wysokości akcyzy są podejmowane w ramach struktury Unii Europejskiej, przez co państwa członkowskie nie mają znacznego wpływu na zwiększenie lub zmniejszenie wysokości akcyzy.

Jak widać, wahania rynkowe cen ropy naftowej są spowodowane wieloma czynnikami. Właśnie dlatego, warto śledzić aktualne wydarzenia oraz wszelkie analizy rynkowe, które zawierają wypowiedzi analityków na temat przyszłej ceny paliw. Inwestycja w dobrym momencie pozwoli nam zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy, dlatego zachęcamy do lepszego zapoznania się z zasadami funkcjonowania rynku ropy naftowej.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 9.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)