Matematyka a poker

Osoby nieobeznane z pokerem bardzo często uważają, że jest on oparty tylko na przypadkowym szczęściu. Nic bardziej mylnego. Powstało wiele poważnych opracowań naukowych, które opisują złożoność strategii gry w karty. Istnieją aparaty matematyczne, umożliwiające dokładne obliczenie szans danego uczestnika na wygraną.

Wchodzą one w skład nauki zwanej probabilistyką. Rachunek prawdopodobieństwa zajmuje się badaniem zdarzeń losowych. Dokonuje tego poprzez odnajdywanie różnych prawidłowości w pozornie nieprzewidywalnych sytuacjach. Dlatego gra w pokera jest jednym wielkim eksperymentem statystycznym. Wytrawny gracz potrafi realnie określić swoje szanse, zanim jeszcze przystąpi do danej partii. Oczywiście jest to tylko szacowanie ewentualnych możliwości. Zawsze istnieje ryzyko popełnienia błędu i przegranej. Niemniej próba wykalkulowania, jaki układ kart nam się trafi, na pewno może bardzo pomóc. Do dokładnego obliczenia prawdopodobieństwa trzeba użyć już konkretnych wzorów. Wszystkich opcji ewentualnych układów dla pięćdziesięciu dwóch kart jest ponad dwa miliony. W takim wypadku prawdopodobieństwo otrzymania na przykład fula wynosi mniej niż dwie setne, a karety nawet trzy. Oczywiście poker to nie tylko sama matematyka. Liczą się też ludzkie reakcje, jak w przypadku blefu. Odpowiednim zachowaniem możemy przecież zmusić współgraczy do popełnienia kilku błędów i na tym skorzystać.

Wiadomo również, że strategia obliczania szans przez klientów jest bardzo niepożądana w kasynach. Znane są przypadki wybitnych osób, które dzięki talentowi do nauk ścisłych, wzbogaciły się kosztem salonów do gry. Dlatego w dużych lokalach są zatrudniani specjalni obserwatorzy, którzy usuwają osoby wyróżniające się w grze. Hazard jest w końcu nie tylko rozrywką, ale przede wszystkim bardzo dochodowym biznesem. Gdyby w każdą noc przynajmniej kilka szczęśliwców wygrało fortunę, takie miasta jak Las Vegas bardzo szybko straciłyby największe kasyna i dochód z nich. Ale czego się nie robi dla wygranej i zysku?

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 8.0/10 (12 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)