Łożyska w motoryzacji

Nie zawsze zwracamy uwagę na to jak zbudowane są i funkcjonują poszczególne urządzenia, z których często korzystamy. Większość z nich wyposażona jest w łożyska. Mają one za zadanie usprawnić pracę naszego urządzenia.

Do czego stosujemy łożyska?

Odpowiednio dobrane łożysko reguluje pracę roweru, maszyny czy każdego innego sprzętu, który, aby dobrze pracował wymaga zainstalowania w nim łożysk. łożyskaAby elementy ruchome mogły prawidłowo pracować osadzane są na łożyskach. Ułatwiają one proces zwany łożyskowanie, zapewniając elementom tocznym poruszanie się z jak najmniejszym oporem i tarciem.

Co jest ważne w pracy łożysk?

Dzięki współpracy elementów maszyn z łożyskami amortyzowane są duże naciski i eliminowane jest w bardzo dużym stopniu tarcie i niszczenie powierzchni tych elementów. Jedną z odmian łożysk są łożyska tzw. igiełkowe.

Łożysko igiełkowe.

Nazwa ich warunkowana jest specyficzną budową. Łożysko igiełkowe zbudowane jest z pierścieni, które posiadają między sobą dużą liczbę cieniutkich igiełek, stąd też pochodzi nazwa tego łożyska. Występować mogą one w kilku wariantach. Łożyskami igiełkowo – kulkowymi nazywamy te z łożysk, które w swej budowie posiadają zarówno łożysko igiełkowe – poruszające się poprzecznie, jak i kulkowe, w którym łożyskowanie przebiega wzdłużnie.

Smarowanie w łożyskach.

Cechą charakterystyczną, jaką posiada łożysko igiełkowe, bądź igiełkowo – kulkowe jest jego bardzo duża wytrzymałość oraz odporność na duże obciążenia i obroty. Wiele jest rodzajów łożysk, z którymi spotykamy się częściej lub rzadziej, zawsze jednak pamiętać należy, aby dostatecznie dbać o stan łożyska, aby mogło ono służyć w naszej maszynie jak najdłużej.

Niewystarczające smarowanie, używanie nieodpowiednich smarów spowodować może, że w łożyskach dojdzie do zanieczyszczeń, powstawania rdzy czy nadmiernego tarcia i męczenia materiału.

A gdzie znaleźć dobrą hurtownię łożysk?

To sprawa naprawdę ciężka do ogarnięcia, szczególnie gdy na rynku motoryzacyjnym, aż zaroiło się od różnego rodzaju hurtowni łożysk i sklepów sprzedających łożyska. Kiedyś było dużo łatwiej, wystarczyło poszukać w dowolnym miejscu sprzedawcę łożysk i zawsze znalazł się ten sam, czyli ten który obecnie jest najdłużej na polskim rynku dystrybutorów łożysk. Chodzi oczywiście o firmę Metal-Market która od 1991 roku zajmuje się importem i dystrybucją różnego rodzaju łożysk. Zachęcamy do przejścia na ich stronę internetową – http://www.metalmarket.com.pl i skontaktowania się z pracownikami firmy w celu zakupu odpowiadających łożysk.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 7.9/10 (10 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)