Historia pokera zaskakuje

Poker to jedna z najpopularniejszych gier w karty na świecie. Mimo to, jego dokładne pochodzenie nie jest znane. Powstało wiele rozmaitych teorii na ten temat. W starożytnej Persji znaną rozrywką tamtejszych żeglarzy była gra as nas, którą później przejęli francuscy osadnicy z Nowego Orleanu. Chińczycy już około dziesiątego wieku naszej ery chętnie grywali kartami według zasad przypominających dzisiejszego pokera. Również hinduska ganjifa przez wielu badaczy jest uznawana za potencjalnego przodka gry.

Na kontynencie europejskim poker mógł mieć swoje początki w Niemczech, gdzie znaną rozrywką była Pochspiel. Na pewno też sławne niegdyś Belle czy Three card bragg przyczyniły się do rozwoju gry karcianej. Pierwsze pewne informacje pochodzą z dziewiętnastego wieku. Wówczas to Jonathan Green opisał pokera jako popularną zabawę pasażerów parowców kursujących po rzece Missisipi. To właśnie wtedy gra zaczęła się intensywnie rozwijać, by wkrótce przekształcić się w ulubiona rozrywkę milionów ludzi. Powstawało coraz więcej odmian pokera. Do talii dodawano nowe karty, modyfikacjom uległy też pewne zasady. Na Dzikim Zachodzie najchętniej grywano w różne warianty pokera dobieranego. Liczne pojedynki nieraz kończyły się nawet rozlewem krwi. W czasie wojny secesyjnej wprowadzono pięćdziesiąt dwie karty do talii, oraz spopularyzowano odmianę gry zwaną Texas Hold’em. Wkrótce na rynku pojawił się Poker Chips, pierwsze czasopismo całkowicie poświęcone pokerowi. Warto też wspomnieć o zabawnym aspekcie karcianej rozrywki. Wbrew pozorom, poker rozbierany nie jest wynalazkiem naszych czasów, ale również powstał około dwieście lat temu. Emocje towarzyszące grze były jednak bardzo podobne. W ubiegłym wieku narodziła się idea profesjonalnych zawodów pokerowych.

Najbardziej znanym jest turniej World Series of Poker. Zwykła zabawa powoli uległa przekształceniu w niemal sportową dyscyplinę. W dobie Internetu rozwinięto oczywiście elektroniczną wersję popularnej gry. Gracze powędrowali z kasyn przed ekrany komputera. Dzięki temu można stoczyć pojedynek z każdym, niezależnie od miejsca zamieszkania. Przez lata poker uległ wielu przemianom. Tylko cel jest pozostał ten sam. Wygrana.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 7.1/10 (9 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)