Dobry wodzirej lepszy od wódki

Zgodnie ze starą polską tradycją, prawie żadne wesele nie może obyć się bez narodowego trunku, jakim jest wódka. W społeczeństwie panuje powszechny pogląd, który coraz bardziej obecny jest w młodym pokoleniu, iż bez alkoholu nie ma zabawy. Lecz tak naprawdę jest to zwyczajne pójście na łatwiznę i sięgnięcie po środki ostateczne na poprawienie nastroju, czyli po używki. Nie sztuką jest dobrze bawić się po alkoholu, sztuką jest abstynencja i dobra zabawa. A ekspertem od dobrej zabawy jest wodzirej.

Dobry wodzirej potrafi nieźle uderzyć do głowy, niczym zawarte w alkoholu procenty. Może tak porwać nas do tańca, że nieraz zakręci nam się w głowie, jak po najlepszym napoju wyskokowym. Coraz bardziej popularnym trendem panującym w całym przemyśle weselnym jest organizowanie wesel bezalkoholowych. Jednak, aby takie wesele miało miejsce Państwo Młodzi je organizujący, powinni uprzedzić o tym fakcie swoich gości nieco wcześniej, najlepiej, aby zawarli taką informację na zaproszeniach. Wtedy goście będą wiedzieli już, co ich czeka i albo poddadzą się temu zadaniu, albo zrobią sobie, tak zwany, „podkład”, przed samą uroczystością, co jednak nie byłoby zbyt eleganckie.

Wesele, na którym nie ma alkoholu, jest o wiele bardziej autentyczne, gdyż goście bawią się zupełnie szczerze, a przede wszystkim są wszystkiego świadomi. Wodzirejom wbrew pozorom również lepiej pracuje się z trzeźwymi osobami, gdyż organizując różne zabawy istnieje mniejsze prawdopodobieństwo jakiegokolwiek nieprzewidzianego wypadku, jak mogłoby mieć to miejsce w przypadku pijanej już nieco osoby.

Takie wesele zazwyczaj zaczyna się od poloneza, któremu przewodniczy nasz wodzirej. Potem goście nie przystępują do tradycyjnego toastu pijąc szampana, lecz mogą robić to w nieco inny sposób, jakim może być dzielenie się chlebem, jako gest dobroci i życzenia sobie wszystkiego najlepszego. Jednak takie całkowite odejście od toastu jest bardzo rzadko spotykane. Najlepszym rozwiązaniem byłoby ograniczenie ilości wódki na weselu, która najbardziej uderza do głowy i zniewala zmysły gości. Szampan powinien być jednak zawsze dostępny, bo od pewnych zwyczajów nie powinno się od tak po prostu odchodzić, nawet w imię totalnej trzeźwości wśród gości.

Najtrudniejszym zadaniem dla wodzireja prowadzącego imprezę, na której występuje ograniczenie spożycia alkoholu jest wzbudzenie we wszystkim uczestnikach swobody i luzu, dzięki któremu bez przeszkód będą mogli się bawić. Wiadomo, że nic nie dzieje się od razu i nawet na weselu, na którym stoły zastawione są „flaszkami”, trzeba odczekać trochę czasu, aż goście ośmielą się na tyle, iż będą chcieli uczestniczyć w tańcach i zabawach na parkiecie. Wodzirej musi „rozwiązać języki” gości, opowiadając im różne dowcipy i kawały. Tym samym uruchamia on falę innych humorystycznych historyjek, które stopniowo zaczynają krążyć wśród gości.

Prowadzenie wesela z ograniczoną ilością, bądź zupełnym brakiem alkoholu jest dużym wyzwaniem dla wodzireja, wymaga od niego większego zaangażowania i przygotowania. Musi on nie tylko prowadzić zabawy, ale także zainspirować ludzi do tańca. Dobry wodzirej, jeśli chodzi o Kraków, dostępny jest tutaj – partyserwis.info.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)