Dam Ci trochę prywatności

Rolety stanowią idealne dopełnienie każdego pomieszczenia. Pozwalają regulować intensywność oświetlenia, ale także wpływają na walory dekoracyjne. Przed zakupem należy się więc zastanowić nad ich przeznaczeniem – czy posłużą jako ozdoba, mają być praktyczne, a może bronić nas przed złodziejami?

Wyróżnienie typów rolet warto rozpocząć od ich podziału na te wewnętrzne i zewnętrzne. Rolety wewnętrzne dobieramy inaczej już ze względu na pomieszczenie, w którym zostaną zamontowane – inne umieścimy w pokoju dziecka, inne w kuchni.

Dzielą się one na 2 rodzaje:

  • rolety wolno wiszące, a te z kolei na:
  • mini – łatwiejsze w montażu, zakłada się je bezpośrednio na okiennej ramie. Stosowane są przy często otwieranych oknach, ponieważ zasłaniają jedynie daną szybę.
  • klasyczne – montowane na ścianie lub suficie. Używa się ich w większości przy dużych oknach lub przeszklonych pomieszczeniach.
  • rolety bardziej inwazyjne:
  • rolety w systemie kasetowym – całkowicie zaciemniające pomieszczenie i montowane do ramy okna za pomocą wkręcania lub klejenia. Wyposażone są w prowadnice uniemożliwiające przedostawanie się światła również z boków rolet. Eksperci twierdzą, że najlepiej sprawdzą się w pokoju dziecka lub sypialni.

Prócz tej podstawowej klasyfikacji, należy podkreślić rolę mechanizmu zwijającego roletę. Tradycyjną jego formą jest sznurek lub koraliki, które należy pociągnąć w celu poruszenia roletami. Paski dostępne są zarówno w naturalnych, stonowanych barwach, jak i tych kontrastujących z tkaniną osłon. Nowoczesnym mechanizmem jest natomiast sprężynowy, który automatycznie, za jednym pociągnięciem ręki, zwija roletę. Uważa się go za bezpieczniejsze rozwiązanie, zwłaszcza dla posiadaczy dzieci czy zwierząt.

Funkcjonalność to zaledwie jeden aspekt, jednak warto pomyśleć również o wyglądzie rolet. Obfitują one w najróżniejsze materiały – bambus, drewnopochodne, specjalnie preparowany papier i mogą być marszczone, wykończone falbankami, żakardowe lub zamszowe. Bardzo oryginalną ozdobę stanowić mogą rolety rzymskie układające się w równoległe fałdy podczas ich podnoszenia. Do jeszcze bardziej dekoracyjnych osłon okiennych należą rolety austriackie charakteryzujące się obfitymi marszczeniami, weneckie – delikatnie opuszczone, także z drapowaniem czy londyńskie – uszyte z najcieńszych materiałów do swobodnego kształtowania.

Niezbędnym punktem rozważań podczas takiego zakupu powinien być stopień przepuszczalności światła przez rolety. Stosuje się tkaniny półprzejrzyste, przez które przenikają niektóre promienie oraz przejrzyste – zakładane jedynie w celach ozdobnych. Trendem stały rolety „dzień i noc” stworzone z poziomych pasów transparentnych oraz zaciemniających, pozwalających na kontrolę oświetlenia.

Drugi typ rolet, stanowią osłony zewnętrzne. Rolety zewnętrzne w większości wykonuje się z blachy aluminiowej, zapewniającej trwałość i odporność na ścieranie. Producenci zapewniają o dbałości o estetykę i dostępności wielu kolorów. Ich działanie polega na zwijaniu się do aluminiowej skrzynki umieszczonej na ścianie. Sterowanie odbywać się może w sposób ręczny lub poprzez napęd elektryczny.

Jeżeli chcemy schować się przed światem, ozdobić wnętrze „po swojemu” lub uciec przed promieniami słońca, idealnym rozwiązaniem wydają się rolety, zdające się mówić: „Kup mnie, dam Ci trochę prywatności!”.

Więcej na temat rolet i innych osłon okiennych przeczytamy na: wolakrakzal.com.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)