Czy ozonowanie klimatyzacji jest drogie?

Wiosna jest doskonałą okazją do wykonania konserwacji systemów klimatyzacji w samochodzie. Sposobów jest wiele, ale jednym z najchętniej wybieranych jest ozonowanie. Metoda ta pozwala na kompleksowe usunięcie zanieczyszczeń z urządzenia, dzięki czemu z wnętrza samochodu zostają wyeliminowane szkodliwe mikroorganizmy i alergeny, a przykry zapach zostaje zneutralizowany. Czy skorzystanie z techniki ozonowania klimatyzacji musi wiązać się z wysokimi kosztami?

Ozon wykazuje korzystne działanie w konserwacji systemów wentylacyjnych, ponieważ krążąc po wnętrzu zabija wszelkie drobnoustroje. W przypadku wnętrza samochodu proces ten ma istotne znaczenie. Kurz oraz bakterie w połączeniu z wilgocią mogą doprowadzić do rozwoju grzyba wewnątrz klimatyzacji – ozonator skutecznie usunie to zagrożenie. Najczęściej stosuje się urządzenie zewnętrzne, które wprowadza się do pojazdu przez szczelinę w oknie. Cała procedura trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od wielkości samochodu, poziomu zabrudzeń oraz możliwości sprzętu.

Mieszkańcy Warszawy z czyszczenia ozonem klimatyzacji mogą skorzystać w serwisie PerfectClima. Pełna usługa zawiera kompleksowe czyszczenie oraz późniejsze napełnienie urządzenia. Pierwszym krokiem jest opróżnienie układu klimatyzacji oraz jego wyczyszczenie z wody. Ponadto w cenie usługi zawarta jest podciśnieniowa próba szczelności. Samo napełnienie urządzenia to proces uzupełnienia czynnika klimatyzacji, który umożliwi sprawne działanie układu. Zastosowanie ozonu podczas czyszczenia systemu wentylacji ma zapewnić przede wszystkim dezynfekcję. Całość serwisu to koszt 200 złotych. Jednakże kierowca może zdecydować się wyłącznie na samą usługę odgrzybiania, a więc ozonowania. Dzięki temu zyska pewność, iż wnętrze jego pojazdu zostanie skutecznie odkażone, a komfort podróży znacznie się poprawi. Samo ozonowanie klimatyzacji samochodowej to koszt 150 złotych.

Ozonowanie samochodów na terenie Krakowa możliwe jest dzięki firmie Spec Auto. Ten serwis klimatyzacji samochodowej zapewnia, iż ozon to najskuteczniejszy sposób dezynfekcji. W odpowiedzi na wątpliwości klientów w kwestii bezpieczeństwa tej metody, firma odpowiada, iż zastosowanie substancji nie niesie za sobą szkodliwych konsekwencji. Jednakże istotny jest umiar i dobór odpowiedniego stężenia ozonu. Wysoka jego dawka może spowodować podrażnienie błon śluzowych oraz utrudnić oddychanie, szczególnie u osób chorujących na astmę. Dlatego też po ozonowaniu klimatyzacji wnętrze samochodu powinno zostać przewietrzone. Jednorazowa wysoka dawka ozonu pozwala na usunięcie bakterii chorobotwórczych i alergenów, zniszczenie zarodników pleśni i grzyba, wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów (także zwierzęcych). Substancja ta przyniesie również pozytywne rezultaty w samochodach osób palących. Ozon całkowicie zwalczy odór dymu papierosowego. W serwisie Spec Auto sam proces dezynfekcji systemu wentylacyjnego trwa 30 minut, zaś kolejne pół godziny poświęcone jest na wietrzenie pojazdu. Cena regularna ozonowania samochodu osobowego to koszt ok. 100 złotych.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)