Czy korepetycje są potrzebne?

Zwane potocznie korkami, korepetycje, to ponadprogramowe zajęcia prowadzone w formie indywidualnej lub grupowej przez wykwalifikowanych nauczycieli. Wbrew pozorom wybór dodatkowych lekcji nie jest takim oczywistym. W większości przypadków zapisują się na nie uczniowie, którzy czują się niepewnie z powodu zaległości naukowych lub braku predyspozycji w konkretnej dziedzinie. Rodzice zapisujący podopiecznych na takie zajęcia, to zazwyczaj Ci, którzy po wywiadówkach, zauważają, że ich dziecko nie radzi sobie na jakimś przedmiocie i dostaje coraz gorsze oceny. Nie jest to jednak jedyna grupa uczęszczających na korepetycje. Drugą stanowią piątkowicze – osoby ciekawe świata i pragnące rozwijać się również poza szkołą.

korepetycjeKorepetycje to przede wszystkim wspaniały sposób na zwiększenie poczucia własnej wartości uczniów, którzy wykazują trudności w danym przedmiotem. Lekcje dodatkowe pomagają w zrozumieniu problematycznych zagadnień, a w konsekwencji także w poprawie złych stopni. Dorównanie poziomem wiedzy do reszty uczniów wpływa korzystnie na psychikę uczestników korepetycji i motywuje ich do dalszej systematycznej nauki. Sytuacja ta często przytrafia się osobom przenoszącym się z innej szkoły lub z klasy o odmiennym profilu. Niekiedy w takim przypadku wystarczające są tylko tymczasowe zajęcia – do momentu nadrobienia zaległości. Po jakimś czasie uczestnicy będą mogli uczyć się już samodzielnie. Niektórzy jednak nie borykają się z problemem zagrożenia nieprzejściem do kolejnej klasy i zależy im przede wszystkim na osiągnięciu jak najwyższej średniej. Bywają także Ci, którzy decydują się na korepetycje jedynie z przedmiotów egzaminacyjnych – np. przed maturą czy testem gimnazjalnym. Każdego rodzaju korepetycje znajdziemy na www.eduport.com.pl.

Niewiele osób orientuje się, że decyzja o takich dodatkowych zajęciach wywodzi się głównie z przekonania, że szkoła nie zapewnia realizacji podstawy programowej lub reprezentuje skrajnie niski poziom. Nie dziwią wówczas dobre oceny, nie powinien jednak także później zaskakiwać słaby wynik na egzaminie. Korepetytorzy analizują podczas pierwszego spotkania indywidualne potrzeby ucznia. Między innymi w ten sposób można wyłonić dyslektyków czy dysgrafików.

Podczas korepetycji uczniowie czują się swobodniej – brak tu klasycznych odpowiedzi przy tablicy i ocen. Nie ma także presji czasu – liczy się efekt wspólnie rozwiązanego problemu. Nauczyciel już po paru lekcjach może zachęcić do dalszej współpracy. Korepetycje tuż przed ważnymi testami mogą pomóc w usystematyzowaniu wiedzy, powtórzeniu i uspokojeniu uczestników korków. Jednakże najważniejszym czynnikiem jest nastawienie ucznia na naukę, jego motywacja i dobry kontakt z korepetytorem.

Skuteczność dodatkowych lekcji zależy od wielu czynników: wyboru przedmiotu, celu postawionego dzieciom i korepetytorom czy czasu wyznaczonego na jego realizację. To uczeń jednak musi wyrażać wolę uczestnictwa w korepetycjach, które w krótkim czasie powinny zacząć przynosić efekty z problematycznego przedmiotu.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)