(Bez)cenna fotografia ślubna

Ślub… jedno słowo wywołujące wiele emocji. Należy pamiętać, że ten magiczny dzień stanowi zwieńczenie ciężkich przygotowań i organizacyjnych dylematów. Jednym z najważniejszych punktów do zrealizowania jest zamówienie odpowiedniego fotografa – to od niego zależy jak ślub zostanie uwieczniony.

Zawód fotografa ślubnego wiąże się z odpowiedzialnością – para młoda dzięki zdjęciom czy filmom powracać będzie do najpiękniejszych chwil. Mimo to, koszty jego wynajęcia mogą się znacznie wahać – pozostaje tylko pytanie dlaczego?

Wydawać się może, że czas pracy fotografa ogranicza się do dwóch dni i obejmuje kilkugodzinny plener, fotografowanie ślubu i wesela oraz późniejszą obróbkę zdjęć. Nie jest to jednak w pełni prawdziwe stwierdzenie – okres ten może się wydłużać do kilku tygodni i być związany z przygotowaniem dodatkowych pamiątek – albumu czy księgi dla gości. Wydłużające się terminy skutkują powiększającymi się kosztami. Dlatego fotografowie opracowują specjalne pakiety ślubne pozwalające na bardziej kompleksowe podejście do tematu bez narażania na zbędne koszty. Ciekawą ofertę przedstawia ten fotograf ślubny ze Szczecina – lukaszpopielarz.pl.

fotograf ślubny

Jeżeli para młoda decyduje się na poleconego fotografa z odległego rejonu, musi się liczyć z dodatkową opłatą za dojazd i transport osprzętu. To także sprzęt – zazwyczaj dwa typy aparatów, filtry, obiektywy, statywy i lampy – decyduje o cenie – bardziej profesjonalny łączy się z wyższą jakością i w związku z tym zwielokrotnionymi kosztami. Nie należy się temu dziwić, gdyż jego wartość wynosi do kilkudziesięciu tysięcy zł. Czas przeznaczony na rozstawienie sprzętu oraz oświetlenia także wpływa na cennik.

Para młoda zapłaci również za tzw. postprodukcję, czyli m.in. komputerową obróbkę zdjęć, za którą kryją się wydatki na aktualizację oprogramowania, utrzymanie strony internetowej i reklamy czy tworzenie prezentacji multimedialnej. To właśnie ten etap wpływa na efekt końcowy pracy. Ponadto fotograf musi jeszcze za całą swoją działalność odprowadzić podatek i opłacić ZUS.

Wszystkie opisane wyżej elementy wpływają na koszty fotografii ślubnej. Zakres cen waha się między kilkaset (np. 500 zł.), a kilkoma tysiącami złotych (do 4000 zł.). Różnicę tę definiuje doświadczenie fotografa – kolejny czynnik wpływający na bilans wydatków. Fotograf współpracujący z większą ilością par jest w stanie szybciej przewidzieć ich oczekiwania i zapewnić poczucie komfortu. Ma on jednak zazwyczaj wiele zleceń, więc rezygnując z niektórych, wlicza do kosztów utratę potencjalnych klientów. Z drugiej strony spotkać można coraz więcej osób promujących się za pomocą portali społecznościowych – nie mają one wielu lat praktyki, ale posiadają zdecydowanie niższy cennik.

Przy temacie kosztów fotografii ślubnej nie sposób nie nawiązać do kolejnego aspektu – terminu płatności. Warto zwrócić uwagę na to, że doświadczeni fotografowie oczekują zapłaty dopiero po otrzymaniu przez parę młodą zdjęć, przez co zyskuje ona większą pewność realizacji usługi zgodnie z najwyższymi standardami.

Ślub i wesele to wydarzenia wymagające odpowiedniej oprawy. Pary młode stoją przed trudnym wyborem – czy zainwestować mniej w amatora czy więcej w profesjonalistę. Nie zawsze jednak cena jest wyznacznikiem i liczy się przede wszystkim podzielany gust fotograficzny. Wgląd w portfolio uchroni zakochanych przed rozczarowaniem.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)