Aplikacje komórkowe

Dzięki niesamowitemu rozwojowi współczesnej telefonii komórkowej i technologii informacyjnej właściwie każdy użytkownik telefonu może dostosować jego funkcje do własnych indywidualnych potrzeb. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu do obiegu programów zwanych aplikacjami do telefonów, które to rozszerzają zakres funkcjonowania urządzenia.

Jeszcze parę lat temu ówczesna technologia nie pozwalała użytkownikom na tak daleko posuniętą personalizację telefonów, a wszystkie programy były instalowane na dysku urządzenia razem z systemem operacyjnym przez producenta. Dziś jednakże użytkownik telefonu jest w stanie samodzielnie pobrać z Internetu aplikację na telefon tak jak program na dysk komputera i zainstalować go samemu. Cały tworzący się obecnie system aplikacji jest polem do popisu dla programistów, którzy prześcigają się w tworzeniu coraz to sprawniejszych, nowszych i ciekawszych aplikacji. Klasycznymi aplikacjami, w które wyposażona jest większość telefonów w wersji od producenta, są GPS, pozycjonowanie, zegar, wyszukiwanie, Facebook, MySpace, YouTube i Ovi. Możliwości, które dają aplikacje, są jednakże o wiele szersze. Portal aplikacjegsm.pl, który to stanowi jedną z największych w Polsce baz aplikacji, wyróżnia aż 17 klas tego typu programów.

Jedną z najbardziej popularnych są mapy. W zależności od potrzeb można pobrać mapę Polski, Europy albo świata, mapy samochodowe, topograficzne, a także plany poszczególnych miast. Dużym powodzeniem cieszą się także gry, których rodzajów nie sposób jest wymienić. Często ściągane są też programy edukacyjne, np. słowniki angielsko-polskie, niemiecko-polskie czy hiszpańsko-polskie, programy do nauki słówek i gramatyki poszczególnych języków obcych, a także multimedialne testy gimnazjalne i maturalne oraz quizy. Przydatne są również organizatory, np. mobilne plany zajęć. Ogromną zaletą aplikacji jest to, że można je bez problemu ściągnąć ze stron internetowych, a ich koszt wacha się zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 7.4/10 (15 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)