Adwokat – ratunek w gąszczu przepisów

Jakie jest prawo, wie każdy obywatel – często zawiłe, pełne pułapek, zastawionych, oczywiście nieświadomie, na niewinnego człowieka. Prawo otacza ludzi ze wszystkich stron – przepisy ruchu drogowego, obowiązek podatkowy, ale też prawo do wolności słowa, prawa dziecka, prawa konsumenta. Łatwo się zgubić – człowiek przedziera się przez to wszystko jak przez dżunglę, a w dżungli, jak wiadomo, roi się od niebezpieczeństw.

Dlatego każdy wędrowiec potrzebuje doświadczonego przewodnika. Takiego, który pośród groźnych zwierząt doprowadzi nas do celu. W dżungli praw idealnym przewodnikiem jest prawnik. Ale nie dowolny – wszak prokurator, kojarzący się głównie z oskarżeniem, także jest prawnikiem. Osobą, która zajmuje się pomocą prawną, jest adwokat.

Słowo adwokat pochodzi z łaciny i oznacza „wołać na pomoc”. Zasady pracy adwokata reguluje oddzielna ustawa – Prawo o adwokaturze. Informuje ona, że pomoc prawna, której udziela adwokat, polega w szczególności na obronie i zastępstwie przed sądem człowieka, który o tę pomoc poprosił. Człowiek stojący przed sądem powinien znać prawo, które go obowiązuje. Ponieważ jednak ma ono wiele gałęzi i reguluje prawie każdy aspekt życia ludzkiego, adwokaci studiują je, aby potem z jego znajomością móc reprezentować innych.

Nie jest prosto zostać adwokatem. Należy najpierw ukończyć studia prawnicze, potem odbyć przeszkolenie adwokackie, zwane aplikacją adwokacką, a następnie zdać egzamin adwokacki. Łącznie zajmuje to około ośmiu lat. Przez ten czas przyszli adwokaci zaznajamiają się z literą prawa i uczą się zawodu. Przydatne też są wrodzone predyspozycje i nabyte dodatkowe umiejętności – charyzma, biegłe posługiwanie się sztuką retoryczną, doskonała pamięć, łatwość uczenia się. Ponieważ jest to zawód wolny, przyda się przedsiębiorczy charakter i pewność siebie, pomagające zachęcić klienta.

Wielu adwokatów, jak chociażby ten adwokat z Krakowa – www.koryl.com.pl, oprócz reprezentowania klienta w sądzie, występuje w jego imieniu w urzędach, bankach, a także sporządza dokumenty i udziela porad prawnych. Można więc zatrudnić go, kiedy ktoś wniesie oskarżenie do sądu wobec konkretnej osoby lub przedsiębiorstwa, kiedy chce się napisać zgodny z prawem wewnętrzny regulamin danej placówki, kiedy nie jest się pewnym, czy dane postępowanie jest zgodne z przepisami.

Różne są koszty usług adwokackich. W zależności od tego, czego się wymaga w danej sprawie i jakie zadanie miałby wykonać, koszty za doraźną pomoc wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Kilkaset złotych to proste sprawy – rozwód, ważność testamentu, sprawy związane z mieszkaniem. Długotrwałe procesy sądowe liczone są przez adwokatów paro- lub paronastokrotnie więcej, a to zależy od poziomu trudności. Duży wpływ ma też renoma, jaką cieszy się dana kancelaria prawnicza – duże kancelarie, mogące się pochwalić wieloma wygranymi sprawami i zatrudniające znanych adwokatów zawsze będą droższe. Warto jednak wydać więcej, a spać spokojnie i być pewnym, że wybrało się właściwego przewodnika przez gąszcz praw.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)